poniedziałek, 6 lipca 2015

Ślub i wesele w plenerze – cz. 1 formalności administracyjne


Od 1 marca 2015 roku weszła w życie ustawa, która znacząco ułatwia zawarcie związku małżeńskiego, poza urzędem stanu cywilnego. Co jednak gdy chcemy wziąć ślub konkordatowy lub kościelny? Czy można zorganizować uroczystość poza kościołem? Jeśli tak to ile to kosztuje i z jakimi wyzwaniami będziemy musieli się zmierzyć?


Do tej pory formalnie istniała możliwość by ceremonia odbyła się poza murami urzędu,

jednak musiały zajść tak zwane „uzasadnione przyczyny”, jak np. brak możliwości stawienia się osobiście w USC,  z powodu choroby, czy innego zdarzenia losowego. Urzędnicy dość rzadko godzili się na udzielanie ślubów z przyczyn wynikających z osobistych i emocjonalnych argumentów przyszłych Państwa Młodych. Od marca tego roku jest to już dużo łatwiejsze, ale wymaga również spełnienia pewnych formalności. wstąpienia w związek małżeński poza miejscem urzędu. W dokumencie musi zostać wskazane miejsce, które wybrali przyszli Państwo Młodzi, jednak musi ono spełniać dwa warunki:
  • zapewnić uroczysty charakter, powagę i dostojność ceremonii 
  • zapewniać bezpieczeństwo wszystkich uczestników


Podkreślamy indywidualność i chcemy być zapamiętani.

Uczestnicząc w różnego rodzaju przyjęciach weselnych, przyszli Państwo Młodzi, w  momencie organizacji własnego ślubu i wesela, chcą by ich uroczystość była wyjątkowa i piękna, ale również podkreślała ich indywidualność i zapadła w pamięć gościom. Stąd coraz większą popularnością cieszą się wesela tematyczne, nietypowe atrakcje, wyszukane dekoracje i ciekawe upominki dla gości. Z całą pewnością ciekawą alternatywą stają się śluby i wesela w plenerze, które w dalszym ciągu są jednak w mniejszości.

Od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące organizacji ślubów cywilnych w plenerze.Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Wystarczy złożyć do kierownika USC stosowny wniosek z  oświadczeniami o chęci
Ile to wszystko kosztuje?

No cóż, organizacja ślubu w plenerze to dodatkowy i znaczący wydatek, w porównaniu z tradycyjną ceremonią, której koszt to 84 zł. Ślub w plenerze będzie kosztował 1000 zł. Koszt obejmuje samą usługę, ale również strój urzędnika i koszty dojazdu, niezbędne akcesoria i zapewnienie ciągłości pracy urzędu. Nie zapominajmy, że ślub nie może się odbyć bez godła państwowego, które musi stanąć w reprezentatywnym miejscu.  

Ślub kościelny w plenerze czy realny?Ślub konkordatowy lub kościelny poza kościołem, jest możliwy, ale zdecydowanie trudniejszy do załatwienia. Koniecznie trzeba pamiętać, że nie da się go załatwić w krótkim czasie. Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie mówi, że ślub powinien być zawarty w kościele, na ziemi poświęconej. O to by ceremonia mogła się odbyć poza kościołem trzeba wnioskować u biskupa, który po właściwym uargumentowaniu może taką zgodę wydać. Warto jednak podać ważniejsze powody niż np. estetyczne upodobania narzeczonych.  Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać taką zgodę w miejscach, gdzie odbywały się wcześniej jakieś uroczystości liturgiczne. Bardzo często w miesiącach letnich lub w okresach rekolekcyjnych (adwent lub wielki post) msze święte odbywają się w innych miejscach niż mury kościoła, czy kaplice. Jeśli chcemy starać się o dyspensę biskupa – czyli właśnie ową zgodę musimy to zaplanować i zgłosić taka prośbę odpowiednio wcześniej, ponieważ na odpowiedź możemy czekać nawet rok. Łatwiej jest i szybciej, gdy mamy duchownego w rodzinie lub przyjaźnimy się z księdzem.

W przypadku uzyskania zgody na ślub w plenerze  trzeba zadbać o jego godną oprawę i liturgiczny charakter, więc  musi się znaleźć miejsce na ołtarz, krzesła dla księdza, Pary Młodej i świadków. Dodatkowo trzeba zadbać o odpowiednie nagłośnienie, klęczniki, świece i inne nie zbędne akcesoria wskazane przez księdza.

Jeśli chodzi o koszty – to sprawa przedstawia się podobnie jak w przypadku ceremonii klasycznej. Sprawę opłat trzeba omawiać z księdzem indywidualnie.

Więcej praktycznych porad, o tym jak zorganizować, ślub i wesele w plenerze już niebawem.


Sala weselno-bankietowa Alexandria w Łosiu zaprasza na swoją stronę www.alexandriaevents.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz