czwartek, 30 lipca 2015

Ślub i wesele w plenerze cz. 2 jak to zorganizować w praktyce?

W poprzednim wpisie prezentowaliśmy możliwości organizacji ślubu i wesela w plenerze od strony formalnej. Zwracaliśmy uwagę na kwestie dokumentów, kosztów i doradzaliśmy, o czym trzeba pamiętać decydując się na organizację samego ślubu poza murami urzędu, czy kościoła. W tym wpisie, chcemy przybliżyć praktyczne aspekty organizacji ślubu i przyjęcia weselnego  „pod chmurką”„Ślub i wesele pod chmurką” najlepiej latem
W naszej strefie klimatycznej sezon weselny raczej przypada na  miesiące letnie. Jeśli decydujemy się na ślub i wesele „pod chmurką” to rekomendujemy raczej miesiące letnie: czerwiec, lipiec, sierpień ostatecznie wrzesień. Wiąże się to oczywiście z większym prawdopodobieństwem dobrej pogody i  w tych miesiącach mamy mimo wszystko cieplejsze noce, więc z budżetu będzie można wykreślić np. specjalne lampy grzewcze. W sezonie letnim jest nie tylko łatwiej zorganizować sam ślub i wesele, ale również przełoży się to na tańsze koszty oraz ciekawsze atrakcje. Spokojnie możemy pomyśleć o zorganizowaniu dłuższej sesji fotograficznej w plenerze, czy pojechać do ślubu samochodem z odkrytym dachem. Sezon letni to również bogatszy wybór kwiatów – co przekłada się na koszty dekoracji, czy bukietów oraz dużo większy wybór warzyw i owoców – co z kolei ma wpływ na dobór menu weselnego.

Przyjrzyjmy się teraz, o co musimy zadbać na samej ceremonii ślubnej. Niezależnie od charakteru ceremonii dobrze jest zadbać o to by miejsce, gdzie będzie odbywać się ślub było zadaszone. Trzeba zabezpieczyć i nas i naszych gości przed deszczem, wiatrem i słońcem. I my sami i nasi goście nie będą dobrze wspominać naszego ślubu dobrze, w przemokniętych ubraniach, z potarganymi fryzurami, czy smażąc się w upale.  

Ślub cywilny – w pięknej scenerii
Jeżeli decydujemy się na  ślub cywilny, musimy zadbać by miejsce na ceremonię było godne i pozwalało zapewnić uroczysty charakter wydarzenia. Ponad to musi być bezpieczne dla wszystkich uczestników wydarzenia. Miejsce w którym będzie udzielany sam ślub możemy wyróżnić elegancką dekoracją, którą zaaranżujemy pod specjalnym namiotem lub dużym parasolem. Musimy pamiętać by znaleźć miejsce na godło państwowe. Warto zadbać również o miejsca siedzące dla Państwa Młodych, świadków i urzędnika. Przyda się niewielki stolik lub mównica, na której będzie można podpisać dokumenty.

Ślub kościelny i konkordatowy poza murami kościoła
Ślub kościelny ( lub konkordatowy) jeśli ma się odbyć w plenerze jest dużo trudniejszy do zorganizowania niż cywilny. Wymaga specjalnej zgody biskupa, o którą również nie jest łatwo i czeka się na nią bardzo długo. O tym co nam może pomóc w uzyskaniu takiej zgody pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jeśli uda nam się uzyskać taką zgodę musimy zadbać nie tylko o dostojność, ale i liturgiczny przebieg wydarzenia. Ślub jest jednym z sakramentów i może odbyć się w formie samej liturgii – więc mszy świętej. W praktyce najczęściej sakrament małżeństwa zawierany jest w trakcie mszy (po Ewangelii i homilii, a przed Eucharystią). Wynika to z symboliki kościoła. Ceremonia, w trakcie której mężczyzna i kobieta składają przysięgę przed Bogiem i od tego czasu stanowią wspólnotę. Ich związek jest porównywany do nierozerwalnego związku Chrystusa z Kościołem, który celebrowany podczas Eucharystii  - Komunii.

Dekoracje, oświetlenie i inne detale
Ślub kościelny (konkordatowy) wymaga od nas zaaranżowania miejsca na ołtarz. Powinny się również znaleźć świece, krzesła dla księdza i osób pełniących służbę w trakcie mszy. Powinny znaleźć się krzesła i klęczniki dla Pary Młodej i świadków. Musimy również podać zbliżoną liczbę uczestników wydarzenia.

Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego warto zadbać o zadaszenie miejsca ceremonii, tak by mogła się ona odbyć bez zakłóceń. W tym celu doskonale sprawdzą się namioty eventowe lub bankietowe, które uchronią nas przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli bardzo zależy nam na ślubie pod gołym niebem i nie chcemy namiotu – to warto pomyśleć o dużych parasolach. Ładnie będą prezentować się białe. Uchronią nas przed deszczem, ale i słońcem.

Aby podkreślić wyjątkowość 
dnia i miejsca, warto udekorować samo miejsce ceremonii. Świetnie sprawdzą się dekoracje kwiatowe, które ustawimy wzdłuż krzeseł lub ławek dla gości oraz przed ołtarzem, stołem, czy mównicą. Mogą być to wiązanki, bukiety na gąbkach. Ładnie prezentować się będą również szklane wazony wypełnione wodą z pojedynczymi kwiatami. Idealnie sprawdzą się kalie, róże, czy lilie. Bardzo modne w tym sezonie są zwisające kompozycje kwiatowe, zaaranżowane w ozdobnych klatkach, czy lampionach. Można pokusić się również o pergole, która będzie rozwieszona nad miejscem samej ceremonii.

Jeśli ślub odbywa się miejscu zacienionym lub pod wieczór, świetnie sprawdzą się świece – pływające na wodzie lub słupkowe w długich przeźroczystych wazonach. Możemy też pomyśleć o  lampionach – zarówno tych szklanych, jak i papierowych. W zależności od stylu i klimatu jaki chcemy uzyskać, możemy również pomyśleć o eleganckim oświetleniu elektrycznym, np ledowym. Począwszy od lamek, lampionów po duże bardzo eleganckie  lampy zewnętrzne.

Oprócz kwiatów krzesła i ławki możemy przystroić szarfami, tiulem lub zaopatrzyć je w specjalne pokrowce. Idealnie sprawdzi nam się biel, ale dobrze będą się prezentować wszystkie pastelowe kolory – ecru, róże, błękity, czy bardzo modna ostatnio mięta.  Kolor jednak można dobrać wg upodobań Pani Młodej lub dodatków do sukni.

Niezależnie od rodzaju ceremonii, jeśli spodziewamy się dużej ilości gości powinniśmy zadbać o odpowiednie nagłośnienie wydarzenia. Tak by wszyscy goście mogli dobrze słyszeć słowa przysięgi i aktywnie uczestniczyć w ceremonii.

Jeśli zdecydujemy się na ślub późną wiosną lub jesienią, przydatne mogą się okazać specjalne lampy grzewcze na gaz lub nagrzewnice elektryczne, które ogrzeją namiot. Jeśli ślub odbywa się w miejscu oddalonym od zabudowań i nie ma jak pociągnąć okablowania elektrycznego, to musimy liczyć się z wynajęciem agregatu prądotwórczego, który zapewni nam zasilanie.

A ile to wszystko kosztuje?
Jeśli chodzi o samą ceremonię to koszty ceremonii cywilnej to 1000 zł. W przypadku kościelnej  - trzeba ją uzgadniać z księdzem indywidualnie. O kosztach i dokumentach pisaliśmy w poprzednim wpisie.

W naszym budżecie muszą znaleźć się następujące pozycje:

  • Koszt wynajęcia namiotu – od 200 zł za 5m2 (wielkość namiotu uzależniona od ilości osób)
  • Koszt wynajęcia mebli: stół  - ok 50 zł/szt.; krzesła – koszt  od 10-30 zł;/ szt. mównica  - ok 300 zł (koszty uzależnione od rodzaju mebli)
  • Koszt dekoracji: kwiaty, świece, szarfy i tule – od 500 zł; pokrowce od 3-7 zł/szt (koszty uzależnione od rodzaju kwiatów, dodatków i wielkości dekoracji)
  • Koszty lamp grzewczych lub nagrzewnic – od 150 zł/szt. (ilość lamp lub nagrzewnic uzależniona od wielkości namiotu)
  • Koszty nagłośnienia – kolumny ok 70 zł; mikrofony ok 25 zł, wzmacniacz ok 100 zł (koszty są przybliżone i uzależnione od rodzaju sprzętu i wielkości namiotu)
  • Koszty agregatu  - około 100 zł( w zależności od mocy urządzenia koszt może być wyższy)


Kolejna porcja praktycznych informacji o organizacji ślubu i wesela w plenerze już niebawem. Tym razem skupimy się na praktycznych aspektach organizacji samego wesela „pod chmurką”

Sala weselno-bankietowa Alexandria w Łosiu zaprasza na swoją stronę www.alexandriaevents.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz